Strategie na pozbycie się zmarszczek palacza: od naturalnych metod do profesjonalnych zabiegów

Strategie na pozbycie się zmarszczek palacza: od naturalnych metod do profesjonalnych zabiegów

Używanie papierosów nie tylko szkodzi zdrowiu, ale również pogarsza wygląd. Skóra w obszarze wokół ust często pokazuje oznaki tzw. zmarszczek palacza – to pionowe linie i dołki. Dodatkowo, mrużenie oczu podczas palenia prowadzi do tworzenia się poziomych zmarszczek wokół oczu. Mimo, że określenie „zmarszczki palacza” sugeruje, że dotyczy tylko osób palących, mogą one także występować u osób niepalących – na przykład z powodu intensywnej aktywności mięśni mimicznych twarzy. W niniejszym artykule przedstawimy, jak powstają zmarszczki palacza i jakie są naukowo poparte i domowe metody na ich redukcję.

Czym właściwie są zmarszczki palacza? To małe, pionowe linie widoczne na skórze, które rozprzestrzeniają się promieniście z górnej i dolnej wargi pod kątem prostym. Są to delikatne zmarszczki, które swym wyglądem przypominają kod kreskowy. Najbardziej charakterystyczne są pionowe zmarszczki palacza nad górną wargą.

Zmarszczki palacza są częściej spotykane u kobiet, które zazwyczaj wykazują większą ekspresję twarzy niż mężczyźni. Większa częstotliwość występowania tych zmarszczek u kobiet jest również związana z obecnością receptorów estrogenowych w skórze. Znajdują się one zarówno w komórkach naskórka, jak i w głębszych warstwach skóry. Substancje szkodliwe zawarte w papierosach, takie jak nikotyna, wpływają na redukcję biodostępności, stężenia oraz metabolizmu estrogenów, co przekłada się na specyficzny wygląd skóry palacza.

Skóra osoby palącej różni się znacznie od skóry niepalącej. Cechuje ją:

  • utrata jędrności i elastyczności skóry – witamina E opuszcza organizm palaczy dwa razy szybciej niż u osób niepalących;
  • cienka, szorstka skóra, miejscami nieregularnie pogrubiona;
  • większa skłonność do stanów zapalnych oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych;
  • liczne przebarwienia i inne zaburzenia pigmentacji;
  • teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne;
  • słabsze nawilżenie i nawodnienie skóry, co prowadzi do jej suchości;
  • charakterystyczny szarobrązowy odcień, który jest wynikiem niedotlenienia skóry;
  • liczne linie na policzkach, okolicy żuchwowej oraz zmarszczki, w tym oczywiście zmarszczki palacza.