Spotify rezygnuje z działalności w Urugwaju z powodu zmienionego prawa, Polska rozważa podobne działania

Spotify rezygnuje z działalności w Urugwaju z powodu zmienionego prawa, Polska rozważa podobne działania

W wyniku wprowadzenia niejasnych regulacji prawnych dotyczących streamingu, Spotify, znana platforma muzyczna, postanowiła zaprzestać świadczenia swoich usług w Urugwaju. Polski rząd również rozważa wprowadzenie podobnego rozwiązania prawno-legislacyjnego.

Brak wyraźnie określonych przepisów dotyczących praw autorskich do muzyki, zapisanych w ustawie Rendición de Cuentas z 2023 roku, sprawia, że odpowiedzialność za wszelkie dodatkowe koszty spoczywa na posiadaczach praw. To skłoniło Spotify do stopniowego wycofania swojej platformy z Urugwaju od początku stycznia 2024 roku. Firma przewiduje całkowite zaprzestanie działalności w tym kraju do lutego 2024 roku, co może negatywnie wpłynąć na artystów i ich fanów – wynika to z oficjalnej informacji firmy.

Zgodnie ze stanem obecnym, Spotify odprowadza około 70% każdego dolara zarobionego na muzyce do wytwórni muzycznych i wydawców. Są to podmioty, które posiadają prawa do muzyki i zarazem reprezentują oraz wypłacają wynagrodzenia twórcom i autorom utworów.

Spotify zaznaczył, że dodatkowe obciążenia finansowe mogą uczynić ich działalność niewykonalną. Firma podkreśliła swój wkład w zarobki artystów, stając się ich głównym źródłem dochodu – do chwili obecnej łączne wpływy ze strumieniowania muzyki przekroczyły 40 miliardów USD. Dzięki streamingu, sektor muzyczny w Urugwaju odnotował wzrost o 20% tylko w ciągu ostatniego roku, tj. 2022.