Starych domów się nie burzy

Starych domów się nie burzy

Substancja mieszkaniowa w każdym państwie to cenny towar. Dlatego jeśli tylko jest możliwość nawet, stare budowle mające kilkadziesiąt lat przywraca się do stanu świetności.

Stare budynki mają duszę i naturalny urok. Co prawda budowano je przy pomocy przestarzały w technologii, jednak nowoczesna technika budowlana jest w stanie zaradzić na to.

Jeśli pragniemy gruntownych zmian, potrzebna jest przebudowa starego domu prawie od podstaw. Zwykle przed podjęciem decyzji o gruntownej renowacji trzeba dokonać audytu budowlanego. Należy sprawdzić starą budowlę od fundamentów. Piętą achillesową kilkudziesięcioletniej zabudowy są zwykle izolacje poziome. Może się też okazać, że niższe kondygnacje są zawilgocone. Prace przywracające ciągłość izolacji fundamentów są dość drogie, dlatego trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Efekt natomiast jest murowany.

Zwykle też w starym domu trzeba wymienić stolarkę budowlaną zewnętrzną. Okna i drzwi po latach użytkowania są zwykle dość zniszczone. Jednak nie zawsze tak bywa. Zachowanie oryginalnych drewnianych okien i drzwi to nie lada wyczyn.

Jeśli dach do tego jest położony na konstrukcji drewnianej, również trzeba się jej wnikliwie przyjrzeć. Kiedy pokryty jest ciężką dachówką, ekspertyza będzie nieodłącznym punktem remontu. Ciężka dachówka przez lata mogła nadwyrężyć drewnianą konstrukcję i zmniejszyć jej nośność.