Uwaga na słońce! Opalanie może prowadzić do uzależnienia
Powszechnie wiadomo, że opalanie, szczególnie jeśli jest częste, może wpływać na nasz organizm w sposób uzależniający. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają endorfiny – hormony szczęścia wyzwalane podczas naszej ekspozycji na słońce. Informacje te przekazuje renomowane czasopismo naukowe „Cell”.
Niewielu z nas zastanawia się, dlaczego tak chętnie oddajemy się kąpielom słonecznym, mimo dobrze znanej nam informacji, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do wielu problemów ze skórą. Eksperci są jednak zdania, że ten fenomen można wyjaśnić poprzez psychiczne uzależnienie. Głównymi „sprawcami” tego stanu są właśnie endorfiny, które wydzielane są podczas opalania. Te neuroprzekaźniki nie tylko kontrolują nastrój i motywację, ale także regulują pracę serca. Dlatego to właśnie one mogą być odpowiedzialne za nasze pozytywne samopoczucie po sesji opalania.
„Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do produkcji i uwalniania substancji o nazwie beta-endorfina. Materiał ten wywołuje efekty bardzo podobne do tych, które występują po zażyciu opiatów, w tym uzależnienie. Może to być potencjalne wyjaśnienie dla takiego zachowania jak częste opalanie, co z kolei może przyczynić się do niepokojącego wzrostu liczby przypadków większości rodzajów nowotworów skóry.” – tłumaczy dr David E. Fisher, jeden z autorów badania.
Podobnie jak w przypadku narkotyków, przerwanie cyklu regularnego opalania może prowadzić do wystąpienia typowego zespołu odstawienia. Naukowcy nadal próbują zrozumieć, jak dokładnie działa ten mechanizm.