Wiosenne zagrożenie: borelioza i inne choroby odkleszczowe w Polsce

Wiosenne zagrożenie: borelioza i inne choroby odkleszczowe w Polsce

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, w polskich lasach budzi się niebezpieczeństwo – kleszcze. Te niewielkie, trudne do wykrycia pasożyty mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, a ich aktywność w ostatnich latach jest zauważalna przez cały rok, co przypisuje się zmianom klimatycznym i łagodniejszym zimom. Szacunki mówią, że około 30% polskich kleszczy może przenosić co najmniej jedną chorobę.

Kleszcze są perfekcyjnie przystosowane do ukrywania się na skórze człowieka. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, często są niewidoczne, zwłaszcza gdy zagnieżdżają się w miejscach niełatwych do zauważenia, takich jak skóra pod włosami. To sprawia, że ich wykrycie jest wyjątkowo trudne.

Dodatkowym problemem jest fakt, że niektóre choroby przenoszone przez kleszcze, takie jak borelioza, mają długi okres inkubacji. Oznacza to, że objawy mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie od ukąszenia, co utrudnia połączenie ich z konkretnym zdarzeniem, takim jak ukąszenie przez kleszcza. Inne choroby, takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu, mogą prowadzić do poważnych komplikacji neurologicznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto znać objawy chorób przenoszonych przez kleszcze, aby móc odpowiednio i szybko na nie zareagować. Jedną z najczęściej diagnozowanych jest borelioza, wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Objawy boreliozy obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Choć charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, nie każdy pacjent go prezentuje.

Pozostałe objawy boreliozy to m.in. porażenie nerwu twarzowego, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przewlekłe zapalenie stawów czy korzeniowe zespoły bólowe. Niektóre osoby mogą także doświadczyć uczucia osłabienia i zmęczenia, pogorszenia pamięci, zaburzeń snu i trudności w koncentracji.