Pierwszy w historii przeszczep nerek od zmodyfikowanej genetycznie świni do człowieka

Pierwszy w historii przeszczep nerek od zmodyfikowanej genetycznie świni do człowieka

Zakończyła się pomyślnie operacja, której głównym celem było przeszczepienie nerki od genetycznie zmienionej świni do człowieka. To wydarzenie, które miało miejsce 16 marca bieżącego roku w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, stanowi duży postęp w dziedzinie ksenotransplantacji. Pacjentem, który poddał się tej przełomowej procedurze, był 62-letni mężczyzna zmagający się z różnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroba nerek czy nadciśnienie tętnicze.

Tak zwana ksenotransplantacja to proces transplantowania narządu lub tkanki od osobnika różnego gatunku. Dawniej była ona określana jako heterotransplantacja.

Według informacji przekazanych przez szpital Massachusetts General Hospital, gdzie operacja została wykonana, pacjent znajdował się na ostatnim, piątym etapie choroby nerek. Przeszczep nerki od świni był dla niego jedyną możliwością na pozostanie przy życiu. Operacja trwała około cztery godziny i już niedługo po jej zakończeniu organ pacjenta zaczął prawidłowo funkcjonować. Lekarze są pełni nadziei, że ich pacjent będzie mógł opuścić szpital w najbliższym czasie.

Te innowacyjne osiągnięcie jest wynikiem wieloletnich badań i pracy wielu naukowców oraz lekarzy. Jak powiedział Tatsuo Kawai, dyrektor Centrum Klinicznej Tolerancji Przeszczepów w bostońskim szpitalu: „Jest to zwieńczenie lat wysiłków i nadzieja dla milionów pacjentów na całym świecie cierpiących na niewydolność nerek”.

Nie każda nerka od świni jest odpowiednia do przeszczepienia. Organ ten został pozyskany od firmy eGenesis, która hoduje świnie genetycznie modyfikowane w taki sposób, aby były nosicielami określonych ludzkich genów i jednocześnie pozbawione zestawu genów świni, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Takie zmiany genetyczne mają na celu zminimalizowanie ryzyka odrzutu przeszczepionego organu przez organizm biorcy. Mimo to, pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne.