Właściwości, zastosowanie i korzyści z używania maści z witaminą A
Maść z witaminą A jest jednym z najbardziej wszechstronnych produktów dostępnych w aptekach. Nie tylko jest łatwo dostępna i bezpieczna do stosowania, ale również przynosi spektakularne rezultaty. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie markowe kosmetyki można zastąpić tym produktem oraz jak go efektywnie stosować.
Na rynku dostępne są różne preparaty, które mają w swoim składzie witaminę A. Te preparaty są często sprzedawane pod nazwą „maść ochronna”, mimo że ich działanie jest znacznie szersze niż tylko ochronne. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze składem i opisem na opakowaniu, ponieważ zawartość samej witaminy i dodatkowych składników może się różnić.
Głównym składnikiem maści ochronnej jest witamina A, która w kosmetykach występuje pod postacią związków nazywanych retinoidami. Są one dobrze znane kobietom stosującym kremy przeciwstarzeniowe. Na opakowaniu można znaleźć nazwy takie jak Retinyl Palmitate czy Retinoli Palmitas, które są esterami retinolu. Ich stężenie w różnych preparatach wynosi od 400 do 1500 j.m./g.
Warto podkreślić, że palmitynian retinolu jest dominującą formą witaminy A występującą naturalnie w ludzkiej skórze i jest powszechnie używany w produktach kosmetycznych. Charakteryzuje się stabilnością i dużą masą cząsteczkową. Dodatkowo, jako składniki pomocnicze w maści z witaminą A mogą występować takie substancje jak: wazelina, woda, płynna parafina, wosk pszczeli, lanolina, stearynian magnezu (sól kwasu tłuszczowego stosowanego jako czynnik wiążący, zagęszczający i emulgujący), a także aromat cytrynowy.
Zastanawiasz się, dlaczego powinniśmy dodatkowo aplikować zewnętrznie substancję, która już znajduje się w naszej skórze? Otóż, zdaniem naukowców, nasze naturalne zasoby nie są wystarczające do skutecznej ochrony tkanki przed negatywnymi czynnikami, zwłaszcza promieniowaniem UV. Dlatego aplikacja maści z witaminą A ma na celu wsparcie naturalnej bariery ochronnej skóry.
Badania naukowe potwierdzają wyjątkowe działanie witaminy A na skórę. Na przykład badanie opublikowane w 2001 r. przez naukowców z Nowego Orleanu w USA pokazało, że zewnętrzna aplikacja palmitynianu retinolu na skórę szczurów przez 14 dni spowodowała wyraźne pogrubienie naskórka, co wynikało z podwyższonej ilości białka i kolagenu.
Współczesna medycyna nie ma wątpliwości, że aplikacja różnych form retinolu przeciwdziała starzeniu skóry. Poprzez zwiększenie produkcji kolagenu zmniejsza się widoczność bruzd i zmarszczek. Dodatkowo, witamina A stosowana zewnętrznie może redukować hiperpigmentację i chronić przed uszkodzeniami tkanki spowodowanymi działaniem promieni UV. W rzeczywistości, retinoidy stymulują obumieranie i odnawianie się komórek skóry, wyrównując tym samym koloryt cery. Mogą również redukować łuszczenie i opuchliznę skóry oraz łagodzić stany zapalne. Szczególnie warto zaznaczyć, że witamina A zwiększa produkcję kolagenu typu VII, który łączy naskórek i skórę właściwą; posiada również zdolność do stymulowania rozwoju nowych naczyń krwionośnych.
Estry retinolu, takie jak palmitynian obecny w maści ochronnej, są najpierw rozkładane na retinol, a następnie na kwas retinowy, który odpowiada za proliferację komórek i reguluje wydzielanie sebum w skórze. W porównaniu z innymi retinoidami działają wolniej i łagodniej, ale są znacznie bezpieczniejsze!