Praca humektantów w kosmetykach – ich funkcja, rodzaje i znaczenie dla zdrowia skóry
Jest powszechnie znanym faktem, że humektanty są niezbędne dla zdrowia skóry, a także stanowią kluczowy składnik wielu produktów kosmetycznych. Te substancje, które cechują się właściwościami higroskopijnymi, pełnią rolę nieocenionych sojuszników w procesie nawilżania skóry. Ale czy wiemy wszystko o nich? Czym są, jak działają i dlaczego są tak różne od emolientów? Przygotowaliśmy dla Państwa wytyczne dotyczące stosowania humektantów w pielęgnacji ciała i twarzy oraz w leczeniu różnych dolegliwości dermatologicznych.
Zdrowa, nawilżona skóra to nie tylko kwestia atrakcyjnego wyglądu. Prawidłowe nawilżenie jest kluczowe dla zachowania integralności tkanek skórnych oraz sprzyja procesom regeneracji. Woda jest niezbędna dla elastyczności skóry i działa jako istotny komponent enzymów regulujących złuszczanie naskórka. Odpowiednie nawodnienie zapewnia warstwa rogowa – najbardziej zewnętrzna część skóry. Składa się ona z cząsteczek aktywnych osmotycznie, takich jak aminokwasy, kwas mlekowy, mocznik i elektrolity, które są częścią naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). To właśnie z tymi cząstkami komunikują się humektanty.
Jeśli spojrzymy na humektanty z perspektywy chemii, okaże się, że są to substancje zdolne do absorbowania wody z otaczającego powietrza. Dodatkowo, potrafią one utrzymać molekuły H2O na powierzchni danego obiektu lub organizmu. Do humektantów możemy zaliczyć wiele różnych związków chemicznych zawierających co najmniej jedną grupę hydroksylową. Przykłady to glikol propylenowy, glikol butylenowy, mocznik czy kwas mlekowy. Ale humektantami są również naturalne produkty takie jak żel aloesowy czy ekstrakt z glonów morskich.
Humektanty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii, zwłaszcza w produktach takich jak kremy do twarzy czy balsamy do ciała. Mogą mieć zarówno pochodzenie syntetyczne, jak i naturalne. Syntetyczne humektanty charakteryzują się niskim kosztem i długotrwałością, ale nie zapewniają dodatkowych korzyści dla skóry. Natomiast naturalne humektanty, ze względu na swoją złożoną kompozycję, dostarczają skórze także składników odżywczych.
Ważne jest jednak, aby podczas aplikacji humektantów pamiętać o pewnych zasadach. Efektywność działania tych substancji zależy od wilgotności powietrza, która powinna wynosić co najmniej 70%. Dlatego najlepiej stosować je tuż po kąpieli czy prysznicu, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Po upływie ośmiu godzin od aplikacji na skórze pozostaje już tylko około 50% substancji nawilżających, dlatego kosmetyki z humektantami powinny być stosowane od 1 do 3 razy dziennie.
Podczas wyboru produktu kosmetycznego warto zwrócić uwagę na jego skład. W informacjach zawartych na opakowaniu (według międzynarodowych przepisów INCI prezentowanych w języku angielskim) często spotkamy takie humektanty jak: glikol trójetylenowy, glikol trójpropylenowy, a także glicerynę czy mocznik. Warto również pamiętać, że nauka nieustannie poszukuje nowych, ulepszonych humektantów – takich jak nanolipidożele, które dodatkowo wykazują działanie przeciwgrzybicze.