Wpływ brokułów na zdrowie i kondycję fizyczną – przepisy na odżywcze koktajle

Wpływ brokułów na zdrowie i kondycję fizyczną – przepisy na odżywcze koktajle

Brokuły to warzywo pełne przeciwutleniaczy, które skutecznie zapobiegają chorobom nowotworowym. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, spożycie brokułów jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na cukrzycę, choroby serca, anemię lub mającym problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu. Co więcej, dietetycy zachęcają do ich spożywania osoby prowadzące aktywny tryb życia, gdyż brokuły wzmacniają stawy i zwiększają ich elastyczność. Wszystko to dzięki zawartości witaminy C (64,9 mg na 100 g ugotowanego warzywa), która bierze udział w produkcji kolagenu – kluczowego składnika budującego chrząstkę, poprawiającego stan tkanki łącznej oraz odpowiadającego za kondycję stawów i ścięgien.

Brokuły nazywane są „zielonym kalafiorem” i są one niezbędne w diecie osób dążących do rozbudowy masy mięśniowej. Dlaczego? Podczas intensywnych treningów w mięśniach wydziela się hormon kortyzol, który odpowiada za katabolizm, czyli rozpad białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych. Brokuły obniżają poziom tego hormonu, dodatkowo wspomagając pracę nadnerczy.

Brokuł to warzywo bogate nie tylko w witaminy i minerały. Charakteryzuje się on także różnorodnością sposobów przygotowania. Można go spożywać na surowo, ugotowanego w osolonej wodzie, podsmażonego na czosnku. Biorąc pod uwagę obecne trendy, coraz bardziej popularne staje się stosowanie brokułów w zielonych koktajlach. Są one nie tylko modne, ale przede wszystkim zdrowe.

Zielony koktajl z brokułami i mlekiem migdałowym:
Potrzebujesz 5-6 różyczek surowego brokuła, 1 banan średniej wielkości, 1 jabłko i 150 ml mleka migdałowego.

Orzeźwiający koktajl z brokułami:
Składniki to 5-6 różyczek surowego brokuła, 1 owoc kiwi, 1 pomarańczę i 200 ml jogurtu naturalnego lub wody.

Koktajl warzywny odkwaszający:
Będziesz potrzebować 2 łodygi selera naciowego, 5-6 różyczek brokuła, 1 ogórek, 3-4 listki świeżej mięty i 200 ml wody.

Aby przygotować każdy z tych koktajli, wystarczy mikser i kilka kostek lodu. Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować i wypić od razu po przyrządzeniu.