Wpływ zmiennej pogody na zdrowie człowieka – jak się zabezpieczyć?
Nadchodzące tygodnie mogą stanowić duże wyzwanie dla naszych organizmów. Stopniowo narastające ciepło, niemniej jednak przeplatane z gwałtownymi fluktuacjami temperatury, w połączeniu z deszczem i śniegiem, może osłabić naszą siłę obronną i prowadzić do różnego rodzaju kwestii zdrowotnych zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jak przygotować się na te zmiany?
Zmieniające się warunki atmosferyczne a samopoczucie
Chłodne miesiące zaczynają ustępować miejsca ociepleniu i dłuższym okresom z dodatnimi temperaturami. Niemniej jednak, trudno jeszcze mówić o pełni wiosny. Wahania temperatury mogą przekraczać 10 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie dwóch dni. Dodatkowo występują zmienne ciśnienie atmosferyczne, częste opady deszczu, miejscami śnieg oraz silne podmuchy wiatru. To wszystko to duże wyzwanie dla naszych organizmów.
Znaczna część społeczeństwa będzie odczuwać te zmiany szczególnie boleśnie. Nadwrażliwość na zmiany warunków pogodowych to zjawisko znane jako meteopatia. Nie jest to choroba w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale nieprzyjemny stan, który może dotyczyć nawet połowy populacji. Osoby starsze, cierpiące na przewlekłe schorzenia, mające niskie ciśnienie krwi, kobiety oraz mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich są na nie szczególnie narażone.
– Warunki pogodowe i ich wahania mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dzieje się tak, ponieważ organizm ludzki dąży do zachowania homeostazy – stanu wewnętrznej równowagi umożliwiającej optymalne środowisko dla procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w naszych ciałach. Niestabilne warunki zewnętrzne mogą zakłócać ten balans. W konsekwencji powstają objawy meteorotropowe – określenie to obejmuje zarówno dolegliwości fizyczne (np. bóle), jak i psychiczne (np. obniżony nastrój), które są wynikiem oddziaływania warunków atmosferycznych – mówił dla PAP dr Grzegorz Kaliński, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.