4 powody dla których warto czytać książki

4 powody dla których warto czytać książki
fot. unsplash.com

Statystyczny Polak ponoć nie lubi czytać książek. Polki po lekturę sięgają chętniej, ale dopiero wtedy, gdy są na emeryturze. Po dobrą książkę warto sięgnąć jednak zdecydowanie wcześniej. Dlaczego? Oto 4 powody!

Uczysz się nowych rzeczy

Każda książka ma coś do przekazania. Być może suchą wiedzę, jak w przypadku podręczników. Czasem to porywające historie, które nie pozwalają odłożyć książki aż do ostatniej strony. Bywa, że akcja dzieje się w nieznanym dla ciebie mieście, a po skończeniu lektury masz wrażenie, że byłaś w tym miejscu nie raz. Często nawet obyczajowe książki dostarczają nam kompletnie nieznanej wcześniej wiedzy. Wystarczy tylko po nią sięgnąć!

Poszerzasz horyzonty

Kiedy wejdziesz do biblioteki albo księgarni, ilość pozycji książkowych może cię przytłoczyć. Z drugiej strony, pierwsze rozeznanie w tym literackim świecie daje ogólny zarys tego, po co możesz sięgnąć. Książki popularno – naukowe, podróżnicze, a może horrory? Masz ogromny wybór, a czytając wchodzisz niejako w nowy świat. I w efekcie, na swój własny spoglądasz z zupełnie innej, szerszej perspektywy. Czyż to nie cudowne?

Gimnastyka umysłu

Czytanie uczy myślenia. To nie wyświechtany frazes a fakt udowodniony przez naukowców. Wyobrażając sobie nowe wydarzenia, a tym samym śledząc akcję książki, sprawiasz że twój mózg doskonale się bawi i jednocześnie rozwija. Nie odbieraj mu tej przyjemności! Im więcej czytasz, tym bardziej rozwijasz swoje słownictwo. Poznane nowe trudne wyrażenia z dziedzin pozornie zupełnie ci obcych nie będą już problemem!

Poznajesz nowych ludzi

Którzy tak jak Ty zaczynają swoją przygodę z regularnym czytaniem książek. Już jedna wizyta w bibliotece z pewnością dostarczy ci sporo nowych znajomości i wiadomości z zakresu literatury. Pracownik biblioteki, jeżeli go zapytamy, z przyjemnością znajdzie nam literaturę z kręgu naszych zainteresowań.

Mam nadzieję, że teraz już postanowisz sobie czytać przynajmniej 1 książkę w miesiącu. W skali roku, to już 12. I jest się czym pochwalić przed znajomymi!