Czy warto robić sobie wolne od social-media?

Czy warto robić sobie wolne od social-media?
fot. unsplash.com

Instagram, Facebook, TikTok, blogi, codzienne wiadomości. Zaczynamy od nich dzień i najpewniej to ostatnie, co czytamy przed snem. Social media szturmem wdarły się w naszą codzienność. Czy jest sens robić sobie od nich przerwę?

Strach przed tym, że coś ominie

FOMO to już właściwie jednostka chorobowa. Dopada najczęściej te osoby, które nie mogą sobie poradzić z życiem bez internetu i social – media. Generalnie to niedająca się ukoić obawa przed tym, że wydarzy się coś o czym nie będzie się wiedziało. Impreza u znajomych, wydarzenia na świecie, a nawet nowe kursy albo rozmowy z przyjaciółmi. Wystarczy tylko kliknąć w telefon i mamy władzę nad wszystkimi informacjami. To jednak bardzo złudne przeświadczenie.

Uzależnienie? To mnie nie dotyczy!

Zrób sobie test. Przez dwa dni odłącz swój telefon od internetu. Laptop schowaj gdzieś głęboko w szufladzie, podobnie zrób z tabletem. Odetnij się od social media na ten czas. Z pewnością początki będą trudne. Czegoś będzie brakowało. Jednak skup się na otaczającym cię świecie. Przekonasz się, jak wiele ma do zaoferowania! 

Zobacz prawdziwy świat!

Kiedy zamiast skupiać swoją uwagę na życiu w sieci, zaczniesz inaczej postrzegać rzeczywistość. Ta z social – media jest pozowana i wyjałowiona. Odpowiedni filtr, ujęcie i każde zdjęcie zbiera tysiące latków. Czy tak jednak wygląda życie? Oczywiście, że nie! Odetchnij więc od tego wirtualnego świata, poznając go naprawdę. Ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

Dystans to podstawa

Kiedy wrócisz po takim detoksie cyfrowym do świata social mediów, poczujesz różnicę. Wiele spraw, które bardzo mocno zajmowały twoje myśli, nagle staną się błahe i nic nie warte. Dostrzeżesz w końcu wiele sztuczności zarówno w utrzymywanych relacjach jak i pozornie idealnych światach. A co najważniejsze, zyskasz przestrzeń do odpowiedzenia sobie na pytanie: czego właściwie chcesz w życiu? Ono ma o wiele więcej do zaoferowania niż przeżywanie życia innych ludzi z social media. Spróbuj!