Czesi stworzyli bazę na księżycu. Póki co, w wersji wirtualnej!

Czesi stworzyli bazę na księżycu. Póki co, w wersji wirtualnej!
fot. unsplash.com

Jeżeli chcesz wziąć udział w pierwszej czeskiej ekspedycji księżycowej, wystarczy tylko założyć gogle VR. Dzięki nim przeniesiesz się do bazy „Nowa Praga na Księżycu”. I poczujesz się, jakbyś naprawdę stąpał po srebrnym globie!

Czeski Tydzień Kosmiczny

U naszych południowych sąsiadów właśnie skończył się jeden z największych festiwali nauki w tym kraju. Czeski Tydzień Kosmiczny przyciągnął wielbicieli nauki i technologii z całej Europy. I właśnie tam została po raz pierwszy udostępniona szerszemu gronu odbiorców „Nowa Praga na Księżycu”.

Twórcą tej symulacji technologii jest Virtuplex, będące jednym z największych laboratoriów rzeczywistości wirtualnej na naszym kontynencie. Śmiałkowie, którzy założyli Google VR mogli, ubrani rzecz jasna w skafandry kosmiczne, zwiedzać bazę a nawet przejechać się specjalnym łazikiem.

Jak pracują astronauci?

Dzięki symulacji można było również prawie na własnej skórze odczuć, jak wygląda życie astronauty na stacji kosmicznej. Nie da się ukryć, że ich codzienność jest o wiele bardziej skomplikowana niż nasza na Ziemi. Chętni sprawdzali uprawy na księżycowej szklarni, rozbudowywali bazę oraz dbali o kolektory słoneczne.

Ogromną popularnością cieszyła się również podróż elektrycznym samochodem, specjalnym łazikiem skonstruowanym na potrzeby księżycowe. Nosi on nazwę LUNIAQ i przy jego konstruowaniu, inspirowano się samochodami SUV od Skody. Mieści on czterech astronautów i ma możliwość zdalnego sterowania. Jest również zasilana energią słoneczną oraz ma kamery stereoskopowe do skanowania terenu i obrazowania 3D.