Dlaczego „diety cud” mogą zniszczyć nasze zdrowie?

Dlaczego „diety cud” mogą zniszczyć nasze zdrowie?
fot. unsplash.com

Moda na zdrową, szczupłą sylwetkę trwa. Większość z nas marzy o płaskim brzuchu i minimalnej ilości tłuszczyku. Najczęściej mamy do wyboru albo metodę małych kroków, gdzie zmienimy nawyki żywieniowe, albo „diety cud”. Uważaj na te ostatnie, bo są niebezpieczne dla naszego organizmu!

Drakońskie diety

Jeszcze do niedawna były najpopularniejszym sposobem do osiągnięcia wymarzonej figury. Tydzień na owsiance i wodzie, a zgubisz kilka kilogramów. A może same owoce, albo też dieta bez nabiału, za to z dużą ilością jajek i kawy? Popularna woda i sałata nie wzięła się znikąd. Tak naprawdę kiedyś radzono, aby pozbyć się zbędnych wałeczków. I może tak było, ale zaraz przyszło coś, czego obawia się każda odchudzająca się osoba – efekt jo jo. Czyli chudniesz, a potem tyle samo tyjesz. Tylko razy dwa. Nie trzeba chyba dodawać, że to niezbyt dobre rozwiązanie dla organizmu?

Uboga dieta to nie rozwiązanie

Jedzenie to główne źródło składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie jest więc tajemnicą, że jeżeli nie jesz zdrowo, to na samym początku cierpi twoje ciało. Gdy brakuje mu siły, to i umysł nie działa tak sprawnie jak powinien. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby jeść zróżnicowane pokarmy i to w formie jak najmniej przetworzonej. 

Nie daj się modzie

Jest tylko jeden sposób na zdrowe życie. Zapomnij o dietach i wprowadzaj do swojego jadłospisu zdrowe produkty. Jeżeli zrobisz to za szybko, zapewne twój organizm się zbuntuje. Komponując swój jadłospis zastąp przetworzone produkty bardziej zdrowymi. Być może będzie to wymagało więcej pracy w przygotowaniu posiłków, ale ten wysiłek się opłaci. Wyrzuć ze swojej codzienności cukier, jaki kryje się w słodkich napojach, jogurtach czy słodyczach. Jeżeli do tego dołożysz 2 litry wody dziennie, zobaczysz pozytywną zmianę. I to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym. Wszystko to połączone z aktywnością fizyczną, wyciągnie twoją codzienność na nowy poziom. Odważysz się spróbować?