Dotyk na odległość? Nowa technologia na horyzoncie!

Dotyk na odległość? Nowa technologia na horyzoncie!
fot. unsplash.com

W czasie pandemii to właśnie dotyku i bezpośredniej obecności drugiej osoby brakowało nam najbardziej. I chociaż ten czas na szczęście mamy już za sobą, to naukowcy i tak testują nową technologię. Nie tylko pozwoli usłyszeć osobę przebywającą na drugim końcu świata, ale i poczuć jej dotyk. Na czym będzie polegać?

TouchlessAI

Pod tą nazwą kryje się neurokngnitywny model doświadczania dotyku w środowisku wirtualnym. Jego działanie opiera się na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym oraz algorytmach cyfrowego przetwarzania sygnałów. Twórcy za punkt honoru obrali sobie realizm w doświadczeniach związanych bezpośrednio z dotykiem. I jest to możliwe dzięki urządzeniu o wyglądzie specjalnego pulpitu.

Zobacz również: Ataki hakerskie nie ustają. Jak się przed nimi skutecznie obronić?

Aby poczuć uścisk dłoni drugiej osoby, niezbędne jest zakupienie specjalnego urządzenia, stworzonego przez firmę Ultraleap. Osoby po dwóch stronach ekranu, używając tego pulpitu, przekazują bodźce związane ze sposobem dotyku do drugiej strony.

Touch The Story

Innym ciekawym rozwiązaniem jest propozycja nazwana tajemniczo Touch The Story. To niezwykły audiobook, który wykorzystuje haptykę i innowacyjną technologię. Słuchacz audiobooka nie tylko więc słyszy historię, ale i dodatkowo odczuwa wrażenia jakie opisywane są w danej historii. Ta nowość technologiczna może być z powodzeniem wykorzystywana rownież w służbie zdrowia, muzeach czy handlu.

Interesują cię technologiczne nowinki? Zobacz stronę naukowe.pl