Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed oszustwem związanym z bonami lekowymi

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed oszustwem związanym z bonami lekowymi

Niepokojące informacje dobiegają do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) od pacjentów. Dotyczą one tzw. bonów lekowych lub kart podarunkowych, które rzekomo mogą otrzymać od NFZ. Fundusz zdementował te doniesienia, ostrzegając, że jest to próba oszustwa i wyłudzenia danych osobowych oraz finansowych.

W sieci, szczególnie na popularnych platformach społecznościowych, krążą wiadomości zapewniające, że po opłaceniu drobnej kwoty w euro i uzupełnieniu ankiety, można stać się posiadaczem takiej karty o wartości 2 tysięcy złotych. To nowatorska forma oszustwa internetowego.

NFZ podkreśla w swoim komunikacie, że nie prowadzi żadnej działalności związanej z wydawaniem kart podarunkowych, bonów czy jakichkolwiek innych bonifikat na zakup leków w aptekach.

Fundusz apeluje do społeczeństwa o ostrożność i prosi o unikanie klikania w linki zawarte w postach dotyczących domniemanych bonów od NFZ. Kliknięcie takiego linka może skutkować utratą danych i pieniędzy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, NFZ zachęca do skorzystania z bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii o numerze 800 190 590, lub powiadomienia najbliższej jednostki policji.

Podkreśla również, że prawdziwe i wiarygodne informacje na temat świadczeń medycznych, w tym dostępu do leków refundowanych, są dostępne na oficjalnych stronach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz pod wyżej wymienionym numerem infolinii – to słowa z komunikatu NFZ.