Ophiocordyceps sinensis – Czy himalajski "grzyb gąsienicowy" jest sekretnym lekarstwem na różne choroby?
Ophiocordyceps sinensis zyskał już popularność w komercyjnym rolnictwie, przede wszystkim w Chinach. Kulisy tej produkcji to fragmenty grzybni umieszczone w wodzie. Natomiast na Zachodzie, preferowany jest proces rozwoju zarodników na ziarnach. Warto jednak pamiętać, że sztuczne infekowanie gąsienic do tej pory nie przynosi satysfakcjonujących wyników.
Już w XV wieku, lekarze z Tybetu opisywali kordyceps chiński jako środek działający jak afrodyzjak. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, ten nietypowy grzyb utrzymuje równowagę między energią yin i yang, ze względu na swoją unikalną kombinację tkanek roślinnych i zwierzęcych. Jest on zalecany nie tylko dla poprawy libido, ale także jako wsparcie w leczeniu różnorodnych dolegliwości, takich jak cukrzyca, zapalenie oskrzeli, astma, przeziębienia, kaszel, żółtaczka, choroby nerek i wątroby czy zaburzenia erekcji. Pomaga również przeciwdziałać dolegliwościom takim jak chroniczne bóle, niskie ciśnienie, niepłodność a nawet guzom nowotworowym.
Lecznicze właściwości Ophiocordyceps sinensis wynikają przede wszystkim z jego bogatego składu. Szczególnie istotną rolę odgrywają antyoksydanty, różne minerały (w tym przede wszystkim potas, wapń, magnez, żelazo i cynk), witaminy (B1, B12, E, K) oraz nukleozydy, takie jak kordycepina i adenozyna. Istotnym składnikiem są też polisacharydy, które stanowią do 8% suchej masy grzyba. Te związki przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz pomagają zwalczyć wirusa grypy.