Oto dlaczego nie powinno się pić wody z fontanny. Uwaga, moczyć nóg również nie!
Sezon wakacyjny w pełni a wraz z nim również wycieczki do większych i mniejszych miast. Każdy, kto chociaż raz spędził jeden upalny dzień w mieście wie, że fontanny często bywają zbawieniem i ochroną przed udarem. Jednak woda w fontannach może zaszkodzić. Jak?
Fontanna ma obieg zamknięty
I chociażby to powinno dać do myślenia. Przyjmijmy, że nalano do niej świeżej wody, a ona sama jest postawiona na świeżym powietrzu. Wpadają więc do niej wszystkie zanieczyszczenia, razem z fekaliami jakie zostawiają ptaki. A potem przychodzi upalny letni dzień i… turyści zaczynają tu moczyć głowy albo nogi. Robi się więc coraz mniej przyjemnie.
Zobacz również: Najczęstsze objawy bruksizmru. Oto, z czym zmagają się chorzy!
W wodzie tej mogą znajdować się mikroorganizmy chorobotwórcze. Znajdziesz tam zarówno grzyby jak i bakterie, które łatwo dostają się do jamy ustnej. Wywołanie niechcianej infekcji to tylko kwestia czasu, podobnie jak podrażnienie skóry.
To może być w fontannie
Woda ze zbiornika zamkniętego, jakim niewątpliwie jest fontanna, może przede wszystkim być zakażona fekaliami. Na początek więc serwujemy sobie mikroorganizmy obecne w odchodach zwierzęcych. Uściślając, to E coli i enerokoki. Dodatkowo narażamy się na różnego rodzaju wirusy z grupy eterowirusów oraz norowirusów. W pakiecie możemy również otrzymać pierwotniaki pasożytnicze, takie jak Giardia czy Cryptosporidium. Nim więc znowu przyjdzie ci ochota na ochłodzenie w fontannie, zastanów się dwa razy.
Szukasz więcej informacji o zdrowiu? Zobacz portal zdrowieonline.pl