Wegovy – znany środek na odchudzanie otrzymuje nowe zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych

Wegovy – znany środek na odchudzanie otrzymuje nowe zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych

Działanie Wegovy, znanego i skutecznego preparatu wspomagającego redukcję masy ciała, zostało rozbudowane o nową możliwość terapeutyczną. Na mocy decyzji Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), lek ten może być teraz wykorzystywany w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Nowe wskazanie dla Wegovy zostało oficjalnie zatwierdzone przez FDA, co umożliwia przepisywanie tego środka dorosłym osobom borykającym się z problemem nadwagi. To dodatkowe zastosowanie wykracza poza jego dotychczasową funkcję, jaką był lek na cukrzycę i środek wspierający proces odchudzania.

W składzie Wegovy znajdziemy semaglutyd – substancję czynną obecną również w innym leku przeciwcukrzycowym – Ozempic. Jest ona analogiem ludzkiego hormonu GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1), którego wydzielanie następuje po spożyciu posiłku i który kontroluje uczucie sytości. Działanie Wegovy polega na interakcji z określonymi receptorami w mózgu odpowiedzialnymi za regulację apetytu. W efekcie, lek ten indukuje uczucie sytości, tłumi odczucie głodu i napady wilczego apetytu, co skutkuje ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia oraz redukcją masy ciała – jak zapewnia producent.