Wybór odpowiedniego kremu pod oczy – wiedza kontra potrzeby skóry
Percepcja urody twarzy ma kluczowe znaczenie w naszych relacjach społecznych. Strefa wokół oczu, będąca centrum naszej ekspresji emocjonalnej, powinna być odpowiednio pielęgnowana, aby wyglądać zdrowo i promiennie. Skóra wokół oczu jest jednak inna niż skóra reszty twarzy i dlatego wymaga specjalnej troski. W tym artykule zwrócimy uwagę na temat kremów pod oczy, koncentrując szczególnie na różnych typach oraz jak dobierać krem do konkretnych niedoskonałości skóry.
Zrozumienie cech skóry wokół oczu pomaga w prawidłowym doborze kosmetyków. Jest ona cienka, delikatna i łatwo ulega rozciągnięciu, co sprawia, że jest bardziej podatna na zasinienia, podrażnienia, obrzęki oraz zmiany barwnikowe. Dodatkowo intensywna praca mięśni mimicznych tej strefy, szczególnie mięśni okrężnych oka, prowadzi do szybkiego pojawiania się pierwszych zmarszczek mimicznych, tak zwanych „kurzych łapek”. Skóra ta jest również narażona na przesuszenie i dlatego potrzebuje regularnej, głębokiej hydrataci.
Wśród cech charakterystycznych dla skóry wokół oczu wyróżniamy:
- niską liczbę gruczołów łojowych i potowych, co wpływa na jej niewielkie nawilżenie;
- małą ilość tkanki tłuszczowej znajdującej się blisko powierzchni;
- zatarcie granicy pomiędzy skórą a naskórkiem, co przyspiesza pojawianie się zmarszczek;
- wysoką koncentrację mastocytów, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne;
- cienką warstwę rogową naskórka oraz skóry właściwej, spowodowaną przez mniejszą ilość elastyny, kolagenu i glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego.
Z powodu unikalnych właściwości skóry okolic oczu, często musimy borykać się z różnymi niedoskonałościami estetycznymi oraz szybszym starzeniem się tej strefy. Najpopularniejsze problemy to: podrażnienia, utrata elastyczności skóry dolnej i górnej powieki, cienie pod oczami (barwnikowe, naczyniowe lub spowodowane starzeniem), obrzęki i opuchlizna powiek, zmarszczki mimiczne takie jak „kurze łapki” oraz worki pod oczami.