Czym kierować się przy wyborze chmury dla firmy?

Czym kierować się przy wyborze chmury dla firmy?

Dla wielu przedsiębiorstw usługi cloud są już absolutną podstawą. Tego typu rozwiązania zapewniają wydajność i bezpieczeństwo, a do tego są efektywne kosztowo. Jak wybrać odpowiednią chmurę dla swojej firmy?

Serwer w chmurze – standard TIER

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na lokalizację serwerowni danego dostawcy. Istnieją różne standardy, które pozwalają szybko określić, jakimi zabezpieczeniami dysponuje konkretny obiekt – najbardziej znana jest klasyfikacja TIER. Jej głównym wyznacznikiem jest poziom dostępności usług:

  • TIER I – 99,671%, serwerownie z pojedynczym torem zasilania i urządzeniami UPS;
  • TIER II – 99,741%, obiekt spełniający wymagania TIER I z dodatkiem redundantnego zasilania, czyli urządzeń, które w razie awarii mogą szybko zastąpić podstawowe wyposażenie;
  • TIER III – 99,982%, centrum danych z dwoma równolegle utrzymywanymi torami zasilania, co zapewnia pełną redundancję i – w przeciwieństwie do standardu TIER I oraz TIER II – nieprzerwane działanie podczas prac serwisowych i awaryjnych;
  • TIER IV – 99,995%, dwa kompletne systemy działające równolegle z ciągłym chłodzeniem i automatyczną reakcją na awarie.

Choć to TIER IV charakteryzuje się najwyższą dostępnością, dla większości przedsiębiorstw optymalną opcją będzie chmura dla firm spełniająca wymogi standardu TIER III. Wynika to z bardzo wysokich kosztów, którymi charakteryzują się rozwiązania TIER IV.

Parametr SLA

To drugi kluczowy parametr dla firm – w tym przypadku również mowa o dostępności. Absolutnym minimum powinno być 99,95%, co przekłada się na maksymalnie 4 godziny i 23 minuty bez dostępu do usług w skali roku. Warto stawiać przede wszystkim na rozwiązania cloud ze stałym wsparciem technicznym, które pozwala szybko wyeliminować jakiekolwiek awarie.

Serwer w chmurze z dodatkowymi usługami

Oprócz sprawdzenia dostępności warto także zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania są oferowane przez danego dostawcę. Backup danych w chmurze, możliwość skorzystania ze sprzętu pozwalającego na przeprowadzanie wydajnych obliczeń, kolokacja serwerów – to niektóre usługi, które mogą przydać się w niejednym biznesie. Chmura dla firm powinna być dobrana przede wszystkim pod kątem potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

INEA – chmura dla firm z licznymi usługami i standardem TIER III

Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć odpowiedniego dostawcę usług cloud – firmy tego typu działają także w Polsce. Należy do nich chociażby INEA z siedzibą w Poznaniu. Niedaleko stolicy województwa wielkopolskiego znajduje się także Data Center dostawcy spełniający wymogi standardu TIER III. Oferta INEA obejmuje usługi takie jak backup w chmurze czy kolokacja serwerów, a także szybki Internet światłowodowy dla firm. Sprzęty wykorzystywane w centrum przetwarzania danych pochodzą od sprawdzonych dostawców, takich jak Dell czy Intel. W połączeniu z profesjonalnym wsparciem i łatwą obsługą sprawia to, że propozycje INEA będą właściwym wyborem dla wielu przedsiębiorstw.