HIV, groźny wirus dotykający społeczności artystów i zawodów typu "white collar"

HIV, groźny wirus dotykający społeczności artystów i zawodów typu "white collar"

Dr n. med. Grażyna Cholewińska, ordynator Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego, w wywiadzie dla PAP ostrzega, że HIV jest obecnie powszechne wśród artystów, celebrytów i osób wykonujących zawody związane z „białymi kołnierzykami”. Powiadamia, że głównym źródłem zakażenia staje się kontakt seksualny, a grupa ryzyka zmieniła się znacząco w porównaniu do lat poprzednich.

Cholewińska podkreśla, że rok 2023 przyniósł rekordową liczbę ponad 2900 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV w Polsce. To stanowi wzrost o ponad 20 procent w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy odnotowano 2361 przypadków infekcji. Mimo że ogólna liczba zakażeń pozostaje stosunkowo niska, dynamiczny wzrost zakażeń w ciągu jednego roku powinien budzić niepokój.

Zauważając globalny kontekst pandemii HIV, Cholewińska wyjaśnia, że na całej Ziemi prawie 37 milionów ludzi jest zakażonych tym wirusem. Pomimo że HIV jest znane od początku lat 80. XX wieku, czyli od prawie 40 lat, większość przypadków nadal koncentruje się w krajach odległych od Polski.

Najwyższa liczba infekcji HIV występuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej. W tych regionach wirusem najczęściej zakażają się kobiety, które następnie przenoszą go na swoje dzieci, prowadząc do licznych przypadków wrodzonego zakażenia HIV wśród młodej populacji.

Na terenie Europy zanotowano 2,4 miliona osób zakażonych HIV. Liczba ta pozostaje niezmieniona od wielu lat, głównie dzięki skutecznej terapii antyretrowirusowej, która pozwala pacjentom żyć przez wiele lat mimo infekcji. Jednak Cholewińska podkreśla, że jednocześnie obserwuje się wzrost liczby nowych zakażeń.

W Polsce wirus HIV jest obecny od 1986 roku.