Jak działają inteligentne szyby? Bo nawet okna mogą być smart!

Jak działają inteligentne szyby? Bo nawet okna mogą być smart!
fot. unsplash.com

Wyobraź sobie, że siedzisz w pokoju z pięknym widokiem. Jednak słońce grzeje tak mocno, że robi się nieprzyjemnie gorąco. Przyciskasz jeden przycisk i…jest chłodno, bo szyby zaczynają odbijać ciepło. To nie wymysł szalonych naukowców a…życie!

Okna a energooszczędność

Każdy, kto chociaż raz marzył o jasnych, pełnych dziennego światła wnętrzach w swoich czterech kątach, spotkał się z tym dylematem. Duże okna to z jednej strony wspaniała przestrzeń, ale z drugiej, ogromne rachunki za ogrzewanie. A jak wiadomo, u nas chłodno jest od końca września do połowy maja. I tak kończą się marzenia, a zaczyna ekonomiczne kalkulowanie.

Okna marzeń

W naszym klimacie to nie lada wyzwanie. Zimą jest chłodno i właśnie przez szyby głównie obniża się temperatura w pomieszczeniu. Analogicznie jest latem, jednak wtedy upał z zewnątrz przenosi się za pośrednictwem szyb do naszego domu. Zatem najlepiej byłoby, gdyby w ciepłe miesiące szyba odbijała ciepło a zimą, aby zatrzymywała uciekające na zewnątrz dodatnie temperatury. I to już jest możliwe!

Naukowcy na tropie

Najpierw świat obiegła informacja o odkryciu tlenku wanadu, który został wymyślony przez badaczy z Lawrence Berkeley National Laboratory i Uniwersytetu Technologicznego z Singapuru.

Zobacz również: Naukowcy na tropie substancji ułatwiającej budowlańcom życie!

O krok dalej poszli inżynierowie z brytyjskiego Uniwersytetu w Oksfordzie i uczelni w amerykańskim Pittsburghu. Wynaleźli materiał, który latem ciepło odbija, a zimą zatrzymuje je wewnątrz domu. Jest jednak jedno zastrzeżenie — musi przepływać przez nie prąd.

Nowy materiał jest na tyle elastyczny, że można stopniować natężenie jego działania. Naukowcy szacują, że dzięki temu wynalazkowi jest możliwe oszczędzanie nawet 30 procent energii. I to zarówno do ogrzewania zimą jak i chłodzenia latem. Pierwsze testy nowych okien już są w trakcie i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce trafią do masowej produkcji. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, aby było to jak najszybciej!