Dwutlenek wanadu rozwiąże budowlane bolączki? Jest nadzieja!

Dwutlenek wanadu rozwiąże budowlane bolączki? Jest nadzieja!
fot. unsplash.com

Naukowcy opublikowali właśnie wyniki badań, które mogą zrewolucjonizować rynek budowlany. Każdy z nas chciałby mieć okna, które reagują na zmiany temperatur tak, aby w zimie było cieplej a latem chłodniej. I to już niebawem może być możliwe!

Co to dwutlenek wanadu?

Tak naprawdę, odkryto go wiele lat temu. Cienka warstwa tej substancji pochłania promieniowanie podczerwone np. ze słońca, tylko do pewnej temperatury. Gdy będzie wyższa, powłoka zaczyna je odbijać. Jednak ta wielkość graniczna to aż 68 stopni Celsjusza. Trochę za dużo, aby można było z tego korzystać w codziennym życiu. Badacze jednak nie przestali poszukiwać rozwiązania. Gdy raz wpadną na trop, już tak szybko go nie wypuszczą.

I tak, chciano stworzyć materiał z odpowiednią domieszką, aby sprawdzić, czy w kombinacji z innymi substancjami, zadziała lepiej ,a temperatura graniczna będzie niższa. I w 2004 roku to się udało. Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie do dwutlenku wanadu wprowadzili wolfram. I powłoka zmieniała swoje właściwości już przy 29 stopniach. Wciąż jednak nie o to chodziło.

Nowy materiał

Badania powtórzono w 2021 roku, jednak zmieniono proporcję. Dzięki temu powstała powłoka z dwutlenku wanadu z domieszką wolframu, która zmienia swoje właściwości w temperaturze 25 stopni. Nazwali go termoadapcyjną powłoką radiacyjną. Materiał ten schłodzi wszystko, bez względu na to, czy mowa jest o satelicie, dachu domu czy nagrzane szyby w salonie. I ogrzewanie nie będzie już takie drogie.

TARC swoim wyglądem przypomina taśmę klejącą, którą można nanieść na właściwie każdą powierzchnię. Świetnie zatem spisze się w przypadku dachów czy nawet samochodów. Ma tylko jeden minus – każda powierzchnia na którą ją nałożymy, ma delikatnie zielonożółtą barwę. I o ile w przypadku dachów to niekoniecznie musi przeszkadzać, o tyle na szybie, takie rozwiązanie może być kłopotliwe. Nie chodzi tu tylko o kwestie wizualne.

W ekologicznym duchu

Szacuje się, że pokryty tym materiałem dach pozwala na zaoszczędzenie aż do 10 procent energii zużywanej na chłodzenie budynku. Do tego powłoka ta chroni urządzenia przed przegrzewaniem się. Dzięki temu zarówno baterie jak i smartfony, części samochodów oraz osłon satelitów będą miały dłuższą żywotność.