Inwestycja w dom czy mieszkanie – co się bardziej opłaca?

Inwestycja w dom czy mieszkanie – co się bardziej opłaca?
fot. unsplash.com

Dzisiejsze, niepewne w sensie inwestycyjnym czasy skłaniają nas do wyborów, nad którymi jeszcze nie tak dawno byśmy się nie zastanawiali. Inwestycja w mieszkania i domy to trend, który wciąż się rozwija. Czy warto jeszcze wejść w rynek mieszkaniowy? A jeżeli tak, to w co konkretnie włożyć swoje oszczędności?

Mieszkanie z potencjałem

Plusem takiej inwestycji jest z pewnością jej wielowymiarowość. Kilka mieszkań zakupionych w strategicznych częściach miasta można za relatywnie małe pieniądze przerobić na mieszkania na wynajem. Takie rozwiązanie pozwala na wielopoziomowy dochód, który z powodzeniem zwróci poniesione koszty. 

Kolejnym autem jest fakt, że ceny mieszkań na rynku wtórnym wciąż idą do góry i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Z tego więc powodu o wiele lepiej jest inwestować w nieruchomości takie jak właśnie mieszkania, niż trzymać fundusze na koncie oszczędnościowym. Kolejny atut to większa płynność. O wiele prościej jest sprzedać mieszkanie niż dom albo całą kamienicę. 

Wielofunkcyjny dom

Wybudowanie domu w dzisiejszych czasach to ogromny wydatek. Podobnie również z zakupem swoich wymarzonych czterech kątów. Jeżeli rozpatrujesz zakup tego rodzaju nieruchomości, dokładnie przemyśl jej lokalizację. Dom gdzieś na odludziu, albo na wsi, będzie mógł być wykorzystany najprawdopodobniej tylko pod wynajem. Taki sam, ale na obrzeżu albo w centrum miasta, może być zarówno świetnym miejscem na biuro, jak i na dom dla rodziny. 

Na rynku nieruchomości obserwuje się również trend wynajmowania całych domów pod wynajem dla pracowników konkretnej firmy. To plus zarówno dla wszystkich stron, bo z jednej strony to całkiem pokaźny dochód dla osoby wynajmującej nieruchomość, ale i ogromny komfort dla osób w niej przebywających. Atutem tu jest nie tylko pełne wyposażenie, ale i przestrzeń do wspólnego życia.