Ogrzewanie podłogowe. Czy to dobre rozwiązanie dla twojego domu?

Ogrzewanie podłogowe. Czy to dobre rozwiązanie dla twojego domu?
fot. unsplash.com

Nie da się ukryć, że ogrzewanie podłogowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań dotyczących ogrzewania domu czy mieszania. Ma sporo zalet i mimo wysokiej ceny, jest całkiem praktyczną opcją. Nim jednak wybierzesz, zapoznaj się z jego zaletami i wadami. 

Przede wszystkim dobry projekt

Aby ogrzewanie podłogowe zdało egzamin w twoich wymarzonych czterech kątach, musi być dobrze zaprojektowane. Niby to tylko betonowa płyta grzewcza, w której są zatopione elementy grzejne. Jednak jeżeli będą źle zaaranżowane, nie rozdzielą ciepła równomiernie i mogą doprowadzić do katastrofy. 

Tak naprawdę, decyzję o ogrzewaniu podłogowym musisz podjąć jeszcze przed rozpoczęciem etapu budowy. Tu przede wszystkim liczy się dobre przygotowanie podłoża. Podkład podłogowy musi być starannie wyrównany, bo to właśnie w nim będą zatopione rury ogrzewania. Położona na nich izolacja termiczna musi mieć idealnie gładkie podłoże. Jeżeli ten element będzie zaniedbany, w krótkim czasie rury popękają, a wylewka się załamie i zacznie kruszyć. 

Wodne, czy elektryczne?

Jeżeli decyzja o ogrzewaniu podłogowym już zapadła, trzeba rozważyć kolejne kwestie. Na rynku mamy do wyboru ogrzewanie podłogowe wodne albo elektryczne. Ze względu na wysokie koszty prądu, częściej jest wybierane ogrzewanie wodne. Tutaj jednak musisz liczyć się z wyższymi wydatkami na początku – materiały niezbędne do instalacji oraz sam kocioł ciepła swoje kosztują. Jednak w ogólnym rozrachunku, specjaliści szacują, że ta forma ogrzewania jest dwu kornie tańsza niż elektryczna. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest za to optymalnym rozwiązaniem na małych powierzchniach, takich jak, chociażby łazienka. Możemy tu liczyć nie tylko na prosty montaż, ale i szybki wzrost temperatury w małych pomieszczaniach. W przypadku takiej eksploatacji niestraszne będą nawet rachunki za prąd.